Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Rok szkolny, który właśnie się zakończył, był rokiem niezwykle trudnym zarówno dla uczniów jak i nauczycieli oraz rodziców. Przyczyniła sie do tego pandemia Covid – 19, za przyczyną której nasza szkoła – jak wszystkie szkoły w USA – pracowała w systemie zdalnym. Wspólnymi siłami poradziliśmy sobie z nową, podyktowaną panującymi warunkami sytuacją w szkole. Uroczystość zakończenia roku szkolnego również przebiegała w związku z tym zdalnie, jednakże wszyscy włożyliśmy dużo wysiłku, by temu wydarzeniu nadać odpowiednią rangę. Chociaż każdy z nas przebywał we własnym domu, to jednak ubrani w galowe stroje w odświętnej atmosferze wspólnie spędzaliśmy czas przed ekranami komputerów.

Uroczystość zakończenia roku odbywała się w trzech turach. Jako pierwsi powitali wakacje najmłodsi uczniowie, czyli klasy I – V szkoły podstawowej, godzinę później zaś uczniowie klas VI – VIII mieli okazję pożegnać się ze szkołą na czas wakacji. W czasie każdego ze spotkań pani kierownik Aneta Prejsnar witała serdecznie gości: pana konsula Kamila Henne, księdza proboszcza Wiesława Strządałę oraz pana przewodniczącego ubiegłorocznej Rady Rodziców Łukasza Rusina. Każdy z zaproszonych gości przekazał uczniom wakacyjne życzenia.

 

Szczególnie uroczysty przebieg miało pożegnanie klasy trzeciej liceum ogólnokształcącego. Uczniowie ci ostatni raz spotkali  się w gronie przyjaciół, z którymi spędzali sobotnie przedpołudnia od dwunastu lat. Zadzierzgnięte w ten sposób przyjaźnie przetrwają wiele lat i będą im towarzyszyć w ich dorosłym życiu. Nie można więc dziwić się ukradkiem ocieranej łzie na policzku ucznia, rodzica czy nauczyciela…

Pożegnanie ze szkołą uświetnił swoją obecnością Konsul Generalny RP w Nowym Jorku – p. Adrian Kubicki, wygłosił on krótkie przemówienie, które nasi absolwenci z uwagą wysłuchali. W spotkaniu na platformie Zoom uczestniczyła również była wychowawczyni tej klasy – p. Anna Kozłowska. Uczniowie podziękowali zaproszonym gościom za obecność, nauczycielom za wkład pracy w ich wieloletnie nauczanie, rodzicom za opiekę. Wyjątkowo emocjonującą chwilą było pożegnanie uczniów z wychowawczynią klasy – p. Barbarą Kanią – Dziedzic.